X


Fırsatı Kaçırmayın !

Siz değerli müşterilerimize özel olarak sunulan fırsatları kaçırmayın! Tüm hizmetlerimizde geçerli olan %40'a varan indirimleri değerlendirin ve hemen siz de bu avantajlardan yararlanmaya başlayın. İşte size sunulan bu benzersiz fırsatları değerlendirerek, ihtiyaçlarınızı en uygun şekilde karşılamak için adım atabilirsiniz.


Bize Ulaşın

Nenehatun Mah. Bihter Sk. No12 İstanbul / Arnavutköy

02129231890

info@uzmanhosting.net.tr

Özellikler

Bilgi Bankası
Tahmini Süresi: 3 Dakika

Linux ls Komutu ile Dosya Boyutuna Göre Listeleme

Linux işletim sistemleri, dosyaları düzenli bir şekilde görüntülemek için çeşitli komutlar sağlar. Dosyaları boyutlarına göre listelemek, belirli bir dizindeki büyük dosyaları hızlıca bulmanıza yardımcı olabilir. Bu makalede, Linux'un ls komutunu kullanarak dosyaları boyutlarına göre nasıl listeleneceğini öğreneceksiniz.

ls Komutu ve Parametreleri

ls komutu, bir dizindeki dosyaları listelemek için kullanılır. Boyutlarına göre sıralamak için ise -S parametresini kullanırız. Bu, dosyaları büyüklüklerine göre sıralar, en büyük dosyadan en küçüğe doğru.

Komut Kullanımı

Aşağıdaki komutu kullanarak dosyaları boyutlarına göre listeyebilirsiniz:

"ls -lhS"

Bu komut, dosyaların boyutlarını insan dostu bir formatta (KB, MB gibi) ve sıralı olarak gösterecektir.

Örnek Uygulama

Örnek olarak, "/home/kullanici/dizin" dizinindeki dosyaları boyutlarına göre listelemek istediğinizi varsayalım. Terminali açın ve şu komutu girin:

"ls -lhS /home/kullanici/dizin"

Bu komut, belirtilen dizindeki dosyaları boyutlarına göre listeler.

Linux işletim sistemlerinde dosyaları boyutlarına göre listeleme, büyük dosyaları belirlemek ve düzenlemek için kullanışlı bir yöntemdir. ls komutunu -S parametresiyle birleştirerek, dosyaları boyutlarına göre sıralayabilir ve hızlıca erişim sağlayabilirsiniz. Bu makalede öğrendiğiniz bilgilerle, Linux sistemlerinde dosya yönetimini daha etkili bir şekilde yapabilirsiniz.


#Linux #DosyaYönetimi #KomutSatırı #Verimlilik #DosyaBoyutu #lsKomutu #BüyükDosyalar #LinuxKullanıcıları #BilgiTakası #Teknoloji #Bilgisayar #İşletimSistemi #Yazılım #Programlama #DosyaOrganizasyonu #PratikBilgiler #HızlıErişim #DosyaSıralama #Linuxİpuçları #BilgisayarBilimi

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(14 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)